Ľudia, ktorí ochorenie motýlích krídiel nepoznajú, sa obávajú nákazy, obviňujú rodičov z týrania svojich detí

motylie-kridla-sperky

Vyrábajú šperky z motýlích krídiel a pomáhajú ľuďom s chorobou motýlích krídiel.

Aké šperky máte radi? Drahé brilianty dnes popisovať nebudeme. Ale budeme písať o šperkoch, ktoré dávajú nádej na lepší život ľuďom s chorobou motýlích krídiel. Rozprávať sa budem s Jankou Cibulkovou, ktorá šperky z motýlích krídiel tvorí.

Jani, ako ste prišli na nápad robiť šperky práve z krídiel motýľov?

Krásu motýľov som spoznala súčasne s mojím partnerom Martinom. Odmalička ho fascinovali drobné zvieratá a stal sa vášnivým zberateľom aj chovateľom motýľov a hmyzu. Vyrábal prekrásne obrazy, v ktorých boli preparované motýle a chrobáky. Medzi zberateľmi sú takéto obrazy veľmi populárne, najmä tie s exkluzívnymi motýľmi. Pred tým, ako sme sa spoznali, som vôbec netušila, aké obrovské a pestrofarebné motýle vo svete vôbec existujú. Chcela som, aby sa povedomie o ich kráse dostalo medzi ľudí, ktorí sa s tým doteraz nestretli, rovnako ako ja.

Jana-Cibulkova-motylie-sperky

Odkiaľ získavate materiál, teda krídla?

Motýlie krídla sa vzhľadom na ich krehkosť počas života motýľa zničia, a takýto motýľ nemá hodnotu ani pre zberateľov, ani nie je použiteľný do rámu. Prišli sme na nápad, ako uchovať krásu krídel aj z motýľov, ktoré prežijú svoj plnohodnotný život – začali sme vyrábať šperky. Pracujeme teda s krídlami motýľov, ktoré prirodzene uhynú a nezasahujeme do ich života. Snažíme sa chrániť prírodu a rovnako tiež podporovať motýlie farmy v krajinách tretieho sveta. Tieto farmy sú trvalo udržateľným príjmom pre ľudí žijúcich v týchto krajinách a taktiež napomáhajú k ochrane životného prostredia.

Pretože na to, aby mohli motýle chovať, potrebujú pre nich vytvoriť aj vhodné prostredie. Namiesto výrubov a ťažby dreva sa venujú rozširovaniu lesov a pestovaniu mnohých rastlín, potrebných pre život motýľov.

motylie-kridla-pomoc

Spolupracujeme s Národnou zoologickou záhradou v Bojniciach, Motýľou záhradou v obci Kostolná pri Dunaji a s Urda.cz. Pracujeme primárne s krídlami motýľov, ktoré prirodzene uhynú v ich motýlích záhradách. Túto sezónu sme zabezpečovali objednávky kukiel pre motýliu záhradu v ZOO Bojnice a vytvárame si tak vlastne celý svoj motýlí príbeh a rozširujeme životný cyklus motýľov.

Ako vyzerá výroba takých šperkov? Je to časovo náročné?

Výroba šperkov je časovo náročná, ale najmä veľmi nevyspytateľná. Pracujeme s materiálom, ktorý nie je možné upravovať na základe požiadaviek trhu. Pracujeme s tým, čo nám príroda dá. Čakáme, kým prejde celý životný cyklus motýľa, prežije plnohodnotný život a prirodzene uhynie. Následne motýlie krídla špeciálne ošetríme, aby bolo možné s nimi pracovať, a vkladáme ich do lôžok z chirurgickej ocele. Na vrch lepíme sklenený kabošon, ktorý podobne ako lupa zvýrazní štruktúru a farbu krídiel.

Motylie-sperky-naramok-a-retiazka

Celý proces výroby šperkov komplikuje krehkosť motýlích krídel a vyžaduje maximálne sústredenie sa, množstvo času a trpezlivosti.

Mňa zaujalo, že pomáhate ľuďom, ktorí trpia tzv. chorobou motýlích krídiel. Viete nám o tej chorobe povedať viac?

Uvedomujeme si, že pracujeme „so životom“, a preto sme chceli odovzdať ďalej časť z toho, čo dostaneme. Rozhodli sme sa venovať časť zisku z predaja šperkov organizácii DebRA SR, ktorá pomáha ľuďom s Epidermolysis bullosa (EB)  – chorobou motýlích krídel. Je to vzácne vrodené, dedičné ochorenie spojovacieho tkaniva spôsobujúce pľuzgiere na koži a slizniciach.

Vybrali sme si túto organizáciu práve kvôli symbolike motýlích krídel. Pri práci s motýľmi si neustále uvedomujeme tú krehkosť, keď aj veľmi malý tlak môže krídlo zničiť. Ľudia s chorobou motýlích krídel majú podobne krehkú svoju kožu. Aj ten najjemnejší dotyk ich môže zraniť.

klucenka-motylie-kridla

Život s týmto ochorením vyžaduje denne dezinfekčné kúpele, ošetrovanie kože špeciálnymi prípravkami, prikladanie špeciálneho obväzového materiálu, vyväzovanie prstov. Postihnutá nie je len koža, ale aj sliznice, oči či zuby pacientov. Nutnosťou je napríklad aj podávanie výhradne mixovanej stravy.

Okrem veľkej ekonomickej záťaže pre rodinu je toho ochorenie aj obzvlášť  psychicky náročné. Pacient nielenže trpí neustálymi bolesťami, ale je najmä v spoločnosti odsudzovaný a nepochopený. Ľudia, ktorí toto ochorenie nepoznajú, sa obávajú nákazy alebo obviňujú rodičov z týrania svojich detí.

Okrem finančnej pomoci je teda veľmi dôležité aj rozšíriť povedomie o tejto chorobe a aspoň trochu tak ľuďom uľahčiť ich život.

Viac o chorobe EB a možnostiach pomoci sa dočítate na www.debra-slovakia.org.

podpora-motýlie-krídla

Kde všade už vaše šperky zaleteli? Alebo sa orientujete iba na slovenský trh?

Zatiaľ sa orientujeme na slovenský trh. Množstvo materiálu, ktorý mame k dispozícii, je obmedzený, a preto sa nesnažíme vo veľkom expandovať. Naše šperky si však našli svojich majiteľov už aj v Českej republike, Poľsku a dokonca aj na Filipínach.