Ošetrovanie

Pri ošetrovaní pacienta je potrebné predísť tlaku a treniu kože, preto pacient leží na antidekubitnej podložke, resp. mäkkom podklade, aby sa tvorba búl minimalizovala.

Pred samotným ošetrením je potrebné odmočiť staré obväzy, aby sa spolu s obväzom nestrhla aj prirastená koža. Odporúča sa kúpať dva – tri krát do týždňa, častejšie je neúnosné pre pacienta, pretože celkový preväz trvá aj tri hodiny podľa rozsahu a početnosti rán. Do kúpeľa sa odporúča pridávať hypermangán na dezinfekciu, Balneum hermal plus, alebo Balmandol olej, aby sa pokožka premastila a dezinfikovala. Často sa používajú aj bylinné prímesy, vhodné pre pokožku, ako nechtík lekársky, repík.

Po osušení pokožky sa na mokvavú kožu nanáša 1% roztok metylénovej modrej, Endiaron masť, Dermochlorophyl spray alebo gél, Betadine , na hlbšie lézie lokálne antibiotikum (Fucidín krém, Bactroban, Belogent), alebo Cyteal roztok. Antibiotiká však treba používať max. dva týždne. Na stvrdnutú kožu – krusty používame vazelínu so salicylom, tie časti, ktoré sa dajú ostrihať, odstránime, aby znovu nevytvárali pľuzgiere tlakom na okolitú pokožku. Ostatnú pokožku premastíme krémom typu Lipikar, Cold crem natural, Excipial, v každom prípade neparfémovaným a nealergizujúcim. Všetky pľuzgiere prepichneme sterilnou ihlou a vytlačíme opatrne tekutinu alebo krv. Na otvorené rany priložíme po dezinfekcii a natretí kryciu mriežku Mepitel, alebo Atraumann, Ialugen, Grassolind, Lomatuell H a podobné mastné tyly), aby sa zabránilo prirasteniu obväzu ku koži. Mepitel od Molnycke Health Care má tú výhodu, že priľne k rane a nekĺže sa pod obväzom, resp. netreba ho previazať.

Prsty na rukách obviažeme každý zvlášť technikou, ktorá je všeobecne platná pre pacientov s EB – pozri obrázky – obväz rúk.

Na kryciu mriežku dáme elastické obväzy, najlepšie Peha-crepp od Hartmann Rico. Podľa potreby, na spevnenie fixácie končatín je vhodné obvínadlo Coverflex Hartmann Rico.

Pľuzgiere v dutine ústnej ošetrujeme roztokom metylénovej modrej, šalviou.

Neoceniteľným ošetrovacím materiálom sú penové náplaste Mepilex, odolné voči vode, absorbujú exsudát, netraumatizujú ranu a okolitú kožu, adherujú len suchú pokožku okolia kožného defektu. Pôsobia ako liečebný prostriedok na ranu a zároveň ako prevencia proti novým ranám. Nemusia sa obväzovať, čo je oproti iným penovým náplastiam veľká výhoda.

V súčasnosti sa začali používať aj biologické preparáty na liečbu otvorených nehojacich sa rán Apligraf od firmy Organogenesis, mimoriadne úspešne boli použité u dvoch pacientov s EB na Slovensku.

​Určite sme nevyčerpali všetky možnosti ošetrovania, vhodné pre pacientov s EB, veríme však, že aspoň tento základ pomôže aj novým pacientov.